Sofia Tureková: Naše babie leto

Predstavte si ódu na esenciu leta. Nostalgiu po teple a bezstarostnosti. Na miesto svojho zrodenia.

Miesto, na ktoré sa zachytili pavučiny spomienok. Spomienok z jemných, ale silných vlákien, ktoré vietor priveje po sezóne, aby opäť zažiarili pod lomom svetelných lúčov.

Lipové aleje. Červené sedadlá. Filmoví kritici. Vernisáže. Štrnganie. Cípik. Dve duše na cestách. Pávie oko. Jazzové rána. Betón. Zaschnutý opaľovací krém. Odlesk slnka. Rep. Štvrtkový večer. Hviezdy. Koller. Nahnutá hlava. Prižmúrené oči. Už sa len priblížiť a vychutnať ,,ale tá vôňa! “ –

Sofia Tureková 2020

Výzva čeliť domácemu prostrediu a ponúknuť mu dostupnú formu umenia po stránke finančnej aj funkčnej priniesla dlho očakávanú limitovanú edíciu šperkov a doplnkov od slovenskej módnej dizajnérky Sofie Turekovej (nar. 1996), dlhodobo pôsobiacej v Londýne aj pod značkou sof.t.
Do Magna gallery sa po rokoch vracia rovno z nominácii Globálnej aj Národnej súťaže za dizajn.

Autorka animácie: Monika Adamczyk

Mladá a talentovaná absolventka prestížnej univerzity Central Saint Martins UAL v Londýne sa zapísala medzi svetovú špičku módnych dizajnérov ešte pred nástupom na univerzitu. Vstúpiť medzi preslávené mená sa jej podarilo ešte ako 19. ročnej študentke rovno z lavice trenčianskej umeleckej školy.

Sofia tureková Naše Babie leto
Z otvorenia výstavy

Talent a roky tvrdej práce v módnom biznise kultúry haute couture spravila zo Sofie Turekovej nevídanú osobnosť nie len vo svete módy, ale aj umenia. Jej široké portfólio tvoria spolupráce so svetovými módnymi domami, značkami a menami ako sú Dior, Christopher Kane, Louis Vuitton, Nike a jej tvorba bola odprezentovaná na niekoľkých svetových módnych prehliadkach ako sú napríklad New York Fashion Week alebo London Fashion Week. Z pohľadu historika umenia by sa dali viaceré Sofiine kolekcie interpretovať aj ako priestorové kresby textilom. Spadajú do vizuálneho umenia aplikovaného na ľudskú mierku. Vo svojich modeloch bežne zdoláva technické výzvy odevného remesla. Okrem tém z umenia sa do veľkej miery inšpiruje aj skúsenosťou z domova.

Po úspešnej autorskej výstave v piešťanskej Magna gallery prvýkrát v roku 2017, lokálna galéria podporujúca súčasné slovenské umenie navrhla Sofii podnet k spolupráci na autorskej kolekcii akéhosi módneho “suveníru“ pod značkou sof.t. Vkusné prevedenie, inšpirácia symbolikou esenciálnych kvalít mesta premenených do jemnej ručnej práce s exkluzívnymi materiálmi je nevídaným a neopakujúcim sa originálom.  Priehľadné šperky v kombinácii s riečnymi perlami odkazujú na kúpeľné liečivé pramene, vodu a predstavujú snahu vytvoriť univerzálny doplnok, ktorý sa hodí na všetky príležitosti. Opakujúcim sa prvkom je  tiež autorkina interpretácia ikonického Barlolámača, ktorá necháva divákovi priestor polemizovať o tomto symbole v kontexte súčasnej doby.

Cieľom diel je priblížiť a ponúknuť návštevníkovi kúsok svetového luxusu za prijateľnú cenu. Zo spolupráce s galeristkou Galérie Magna, Dagmar Ondkovou vznikla kolekcia autorských grafických listov a módnych doplnkov ako náušnice, náhrdelníky a šatky z pravého hodvábu, ktoré je možné nosiť, alebo si ich zarámovať. Sú totiž plnohodnotnými umeleckými dielami.  Dizajn na jednej z hodvábnych šatiek napríklad hravo odkazuje na Júliusa Kollera, presláveného konceptuálneho umelca, ktorého časť tvorby sa priamo vzťahuje k svojmu piešťanskému rodisku.

Sofia zanechala svojmu mestu ľúbostný list vo forme krásy, ktorú si môžeme dovoliť a naplno užívať. Doprajte si mať sa dobre a cítiť sa krásne s radostnou spomienkou na konkrétne miesto. Zastavte sa a možno zažijete lásku na prvý pohľad. Bude vás hriať ako teplý lúč radosti a nádeje po zvyšok ďalších dní.

Sofia tureková Naše Babie leto

Špecifikácia podujatia

Kategória: predajná výstava módnej kolekcie Sofia Turekova x Magna gallery

Názov: Sofia Tureková x Magna gallery, Naše babie leto

Autorka: Sofia Tureková, www.sofiaturekova.com

Miesto: Magna gallery, Nitrianska 18, vstup z Teplickej ulice

Otvorenie výstavy: 5. 11. 2021 od 13:00 do 18:00 

Pre bezpečnú koordináciu otvorenia podujatia vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu prosíme o potvrdenie plánovaného času Vašej návštevy na mail: ondkova@magnagallery.sk. Vstup iba pre plne zaočkované osoby.

Trvanie: 6. 11. – 19.11. 2021

Kurátorský text: Linda Blahová

Prejsť na začiatok