Veľké v malom predstaví Patrícia Koyšová – pozývame Vás!

Piešťanská Magna Gallery stále žije umením, občas len tak potichu, a niekedy aj poriadne rušno. Tento,  v našom ponímaní veľmi príjemný priestor, sme však vytvorili pre ľudí. Pre tých, čo sa neboja otvoriť dvere a vstúpiť. Poskytujeme svoje steny (a niekedy aj podlahy či iné plochy, ako napríklad zábradlie) talentovaným slovenským umelcom, ktorí chcú ukázať svoju tvorbu nielen kultúrne zameraným návštevníkom, ale komukoľvek, kto napríklad iba pôjde po ulici okolo. Len tak. Nakukne a nemôže sa odtrhnúť.

Ak teda budete mať v piatok 5.9.2014 o 18:00 h cestu okolo galérie Magna po Teplickej ulici a uvidíte množstvo ľudí s uvoľnenými tvárami ako aj výnimočné diela, vzbudzujúce pozornosť nielen svojimi rozmermi a neštandardným tvarom (najväčší z obrazov má kruhový tvar o priemere až 180 cm), ale i atmosférou, ktorá z nich vyžaruje, zastavte sa a vojdite – ste vítaní. Ak vernisáž nestihnete, môžete prísť  inokedy –  veľkorozmerné umenie v malom priestore bude autorka Patrícia Koyšová vystavovať až do 4. októbra. Mladá umelkyňa, ktorá  sa venuje najmä experimentovaniu s novými technikami, svoju piešťanskú  výstavu nazvala príznačne – podľa svojich diel: Objekt / obraz.  Ako jej hosť sa predstaví ďalší mladý experimentátor – výtvarník a grafický dizajnér Matúš Lelovský. Kurátorkou výstavy je piešťanská rodáčka, teoretička umenia Silvia L. Čúzyová.

 

PATRÍCIA KOYŠOVÁ – Objekt / Obraz

hosť: MATÚŠ LELOVSKÝ

Silvia L. Čúzyová: PATRÍCIA KOYŠOVÁ je silný a potenciálny zjav na scéne súčasnej maľby. Jej maliarsky program je dynamický a v záplave umeleckých prístupov neprehliadnuteľný. Aktuálne pracuje s veľkoplošnými kruhovými formátmi, na ktorých je akrylová maľba špecifickým autorským postupom transformovaná do nesmierne sugestívnych a trojrozmerne pôsobiacich abstraktných štruktúr, evokujúcich veľké fragmenty zoomorfných, fytomorfných alebo kryštalických foriem, možno aj stopy po pohybe vesmírnych telies, alebo detaily invertovanej krasovej výzdoby. Skutočný inšpiračný zdroj a obsahová náplň však zostávajú neznáme. Obrazy odhaľujú inú, na prvý pohľad neznámu realitu. V niektorých prípadoch prekračujú svoje tradičné vymedzenie a expandujú do priestorových realizácií na ďalšiu materiálovú a zmyslovú úroveň, čím je usmernený optický a vizuálny zážitok.

 

PATRÍCIA KOYŠOVÁ (1985) je absolventka maliarskeho ateliéru prof. Ivana Csudaia, akad. mal. na Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (2005 – 2011), kde aktuálne pracuje aj na svojom doktoráte. Od ukončenia školy sa zúčastnila množstva skupinových i samostatných výstav, čo svedčí o mimoriadne potenciálnom maliarskom programe a cieľavedomej práci mladej autorky. Spolu so svojím hosťom Matúšom Lelovským experimentuje aj na poli priestorových realizácií.

http://www.patriciakoysova.com/

 

MATÚŠ LELOVSKÝ (1982) – výtvarník a grafický dizajnér. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave kde študoval v ateliéri grafického dizajnu u doc. Pavla Chomu, akad. mal. a neskôr v Typolabe (laboratóriu typografie) u doc. Paľa Bálika, ArtD. Venuje sa hlavne vizuálnej komunikácii – navrhovaniu kompletných vizuálov výstav a rôznych podujatí, knižnému dizajnu, dizajnu publikácií, typografii. Vo svojej voľnej tvorbe balansuje na hrane voľného umenia a dizajnu.

 

 

 

Prejsť na začiatok