Matúš Maťátko: Zodiak

Matúš Maťátko

14. 4. – 3. 5. 2022

Magna gallery, Piešťany, SK

Od počiatkov civilizácie bolo ľudstvo fascinované nebom, astrálnymi javmi a mystikou pripisovaných hviezdam, planétam a ich zoskupeniam. Málokto ale vie, že na počiatku bola astrológia úzko spojená s astronómiou a matematikou. Prvý zvieratník, ktorý má viac než 5000 rokov bol nástrojom na meranie času a ročných období. Dokonca i počet znamení sa v priebehu histórie menil v počte medzi 8 až 15.

Zodiak

Výstavný projekt „Zodiak“ autorsky štylizuje symboly znamení zverokruhu. Výrazné hlavy zobrazené ako charakterové portréty sú referenciami na totemy starších dôb. Každé odkazuje na kvalitu a charakter daného znamenia. Odkazy na zverokruh nachádzame naprieč historickými epochami v umení Egypta, Číny, Grécka a islamského sveta.

V európskom umení zverokruh nebol až tak častým námetom v porovnaní s náboženskými a mytologickými témami. Nikdy ale nevymizol. Znamenia zvieratníka nachádzame v základných knihách náboženstiev, v architektúre, umení a šoubiznise i v názvoch miest či firiem.

Matúš Maťátko Zodiak

Hoci astrológia počas histórie stratila svoju dôležitosť a pre bežného človeka je známa skôr cez kozmogramy a horoskopy, jej stopy neustále nachádzame i v súčasnom svete. Neprestáva nás fascinovať svojou mystikou a symbolikou i dnes.

Prejsť na začiatok