Markéta Nováková: z porcelánu

Výstavu súboru diel Markéty Novákovej s názvom Z porcelánu otvoríme v Magna Gallery už o pár dní – vo štvrtok 16. februára tradičnou vernisážou za účasti autorky o 18,00 hod podvečer, na ktorú srdečne pozývame všetkých milovníkov umenia. Vystavené exponáty sú predajné a v galérii ich nájdete do 17. marca.

Dizajnérka a pedagogička MARKÉTA NOVÁKOVÁ experimentuje s klasickými technikami a keramickým materiálom – do hmoty, alebo priamo do formy pridáva iné materiály (textil, pleteniny, papier i organické materiály – rastliny), ktoré pri výpale síce vyhoria, ale zanechajú na výrobku svoju štruktúru. Pracuje v intenciách racionálnych a čistých geometrických foriem, ale ponecháva priestor i náhode a voľnejšiemu narábaniu napríklad s plastickým dekorom. Minimálne uplatňuje aj prácu s farbou. Spolu s umelecky a ľudsky spriaznenou kolegyňou sochárkou Mirou Podmanickou vytvorili v sochársko-dizajnérskom tvorivom dialógu predstavené BIO-VÁZY. Kolekciu tvarovo jednotných, subtílnych, porcelánových artefaktov charakterizuje „intuitívne a emotívne budovaný kvetinový dekor z odliatych prírodnín, ktorý postupne pokrýva a zaplňuje plášť jednotlivých váz“.

Vázy a ďalšie výrobky z porcelánu či keramiky od tejto autorky ste mohli v Magna Gallery vidieť nielen na spoločnej výstave s Mirou Podmanickou v roku 2014, ale každoročne i v rámci vianočného BazArtu.

-mg-

Prejsť na začiatok