LUCIA TALLOVÁ: Nevie koľko sily treba, na zdolanie samej seba

Galéria pri piešťanskom Auparku opäť pozýva záujemcov o moderné umenie na otvorenie ďalšej z tohtoročných výstav, venovaných ženským autorkám.  Pripravuje ju  mladá, no už cenami ovenčená umelkyňa Lucia Tallová a ako hosť sa predstaví výtvarníčka a hudobníčka Broňa Schragge. Jej názov je trochu netradičný – dvojriadkový a predajná výstava potrvá v Magna gallery od 26. júna až do 3. augusta.  Pozývame Vás!

LUCIA TALLOVÁ:
Nevie koľko sily treba,
na zdolanie samej seba

Hosť: výtvarníčka a hudobníčka Broňa Schragge

Vernisáž: 26. 6. 2014
Kuratorka: Silvia L. Čúzyová
26. 6.  – 3. 8. 2014

Kurátorka Silvia L.Čúzyová:

Galéria Magna pripravila pre odbornú i laickú verejnosť a pre piešťanských milovníkov súčasného umenia cyklus výstav, v rámci ktorého sa sólo výstavami prestavia štyri mladé slovenské umelkyne. Vyberali sme z toho najkvalitnejšieho a najkrajšieho, čo na slovenskej umeleckej scéne máme a každá „super baba“ si na svoju výstavu prizvala ešte hosťa z inej umeleckej oblasti:

I –         Pre otváraciu výstavu maliarka JULIANA MRVOVÁ oslovila streetlifeovú fotografku, blogerku a cestovateľku Zuzanu Fajta.

II –        Sochárka MIRA PODMANICKÁ sa na jar predstaví spolu s dizajnérkou a keramičkou Markétou Novákovou.

III –       Maliarka LUCIA TALLOVÁ prizvala k spolupráci na svojej letnej výstave ilustrátorku a hudobníčku Broňu Schragge.

IV –      Cyklus uzavrie jesenná výstava maliarky PATRÍCIE KOYŠOVEJ s hosťom výtvarníkom a grafickým dizajnérom Matúšom Lelovským.

„Superbabský“ cyklus je posilnenie ženského pólu vo výstavných aktivitách Galérie Magna a priateľská reakcia na pretrvávajúcu hegemóniu mužov na našej výtvarnej scéne. Teoretická spolupráca: Silvia L. Čúzyová.

 

LUCIA TALLOVÁ a jej hosť BROŇA SCHRAGGE:

Nevie koľko sily treba,

na zdolanie samej seba

v Magna gallery, budova Auparku, Nitrianska 18, Piešťany (vstup z Teplickej ulice)

LUCIA TALLOVÁ úspešná mladá maliarka, vo svojej tvorbe od počiatku využívala ornamentálne štruktúry a obrazce, vytvorené autorskou technikou aplikovania vyšívaných a háčkovaných textílií na plochu plátna. Práca s čipkou vnášala do jej diel nielen špecifickú vizuálnu kvalitu, ale aj nevyslovený vnútorný význam. Rovnako od prvopočiatku sa na jej maľbách objavovali vzdialené krajinné horizonty, prekryté snovou atmosférickou clonou. Ďalším transformačným prvkom, ktorý vstúpil do jej maliarskej optiky bol Schwarzer Regen – čierny dážď, evokujúci ženský plač (roztečenú maskaru) alebo „plač“ znečistenej industriálnej krajiny. Nasledujúci vývoj priniesol organické preľnutie všetkých týchto charakteristických momentov Tallovej tvorby. V obrazoch sa ornamentálny prvok čipky následne stíšil a jeho úlohu optického a významového filtra prebralo monochromatické, viac či menej transparentné zatečenie, alebo nežne naružovelé zasneženie. Na pozadí takto zjemnených a znejasnených obrazov sa naďalej vynárajú horizontály a vertikály strohých chladných architektúr (anonymných aj identifikovateľných mestských dominánt), ktoré sú zdramatizované a „skrášlené“ práve len nadreálnou atmosférou. Výsledkom je intímna umelá realita, ktorú možno v najlepšom význame slova označiť za „ženskú“ – zjemnenú, skrášlenú, znejasnenú, zvnútornenú, a vďaka kvalite a intenzite Tallovej maliarskeho stvárnenia aj za nadindividuálnu.

Kolekcia diel vybraná pre výstavu v galérii Magna obsahuje dve rozmerné plátna z najnovších Luciiných malieb, na ktorých sa veľké perlové náhrdelníky, v typicky clivej atmosfére, rozplývajú a roztekajú nad vodnou hladinou, dominujúcou melancholickej krajine. Obrazy dopĺňa séria „grafík“ – presnejšie maliarskych intervencií do starých grafických listov, ktoré vznikli na podnet redakcie časopisu Glosolália ako ilustrácie jedného čísla. Keďže ide o rodovo orientovaný časopis, maliarka si vybrala pôvodné obrázkové alebo textové strany zo starosvetského ľúbostného románu Majorátní pán (1925, autorka Nataly von Eschstruth) a do nich urobila originálne maliarske zásahy, podobne ako v predchádzajúcom cykle Paper stories, kde však použila ako podklad staré svadobné fotografie. Originálne dielka Lucie Tallovej majú svoju malú výstavnú premiéru práve v galérii Magna.

 

Ilustrátorka, grafička, hudobníčka a textárka BROŇA SCHRAGGE je známa nielen svojimi sympatickými knižkami, ale aj kresebnými denníkmi alebo skicármi, ktoré systematicky zapĺňa kresbičkami, niekde vkladá aj texty a z nich nakoniec vyberie zopár motívov ako námet na finálne grafiky (linoryt). Na piešťanskej výstave budú k videniu nielen hotové diela, ale k nahliadnutiu aj Bronine náčrtníky, z ktorých existuje vždy len jediný exemplár. Vystavená kolekcia diel zachytáva „priestorové skladby a čierne mláky“ – priestory sa v podaní B. Schragge do seba vpájajú, prepájajú, skladajú a na rôznych miestach, často aj nelogickým spôsobom, v nich prší hustý dážď. Ten vytvára veľké čierne kaluže, ktoré ďalej expandujú alebo putujú cez čierne cícerky vody v rámci nejakého nejasného cyklu. Neurčitosť, istá hravá zlovestnosť a nezastaviteľnosť tohto kolobehu prepožičiavajú dielam existenciálny nádych. Čierne tečenie – u B. Schragge v podobe kaluží alebo prúdov, a L. Tallovej ako čierny dážď, či zatečenie je – okrem média špecifickej podoby ilustrácie dlhoročných osobných sympatií výrazný prepájací prvok oboch predstavených umeleckých prístupov aj kolekcií.

 

LUCIA TALLOVÁ (1985) – po stredoškolskom štúdiu na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave, absolvovala magisterské štúdium v maliarskom ateliéri prof. Ivana Csudaia, akad. mal. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2005 – 2011). Mladá maliarka rozvinula počas svojho štúdia a následnej samostatnej tvorivej činnosti pozoruhodný a nezameniteľný maliarsky štýl, vďaka ktorému je na prvý – odborný i laický – pohľad identifikovateľná v plejáde tzv. mladej slovenskej maľby. Za svoj doterajší výkon získala aj viacero ocenení (Strabag Artaward International 2010, Nadácia VÚB – Maľba 2013) a vystavovala svoje diela na úctyhodnom počte samostatných výstav (Praha, Bratislava, Viedeň, Ostrava, Trenčín, Žilina).

 

BROŇA SCHRAGGE (1985) – vyštudovala grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa dizajnu, grafike a ilustrácii. Je úspešnou autorkou niekoľkých publikácií (Ja a môj brat – 2010, Chlapec a dúha – 2012, Ostrov s vlastnou perifériou – 2013). Pôsobila vo viacerých hudobných zoskupeniach, aktuálne hrá na violončelo v kapele Tu v dome, pre ktorú (spolu s Martinom „Shooty“ Šútovcom) píše aj texty. Jeden z jej veršov nesie ako názov aj spoločná výstava s Luciou Tallovou v piešťanskej galérii Magna.

Výstava potrvá do 3. 8. 2014
Otvorené: ut – pia: 13.00 – 18.00, so: 9.30 – 12.30, ne: zatvorené

Životopis

Lucia Tallová

23. 11. 1985, Bratislava

www.luciatallova.sk 

Vzdelanie

2005 – 2011 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, katedra Maľby a iných médií, 4. ateliér, prof. Ivan Csudai

2001 – 2005 Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, odbor Kameňosochárstvo

Ocenenia

2013 – Maľba 2013, Nadácia VÚB, víťazka, 1. Miesto

2012 – Ročný grant pre absolventov vysokých umeleckých škôl, Artservis a SPP

2010 – Strabag Artaward International 2010, Award of recognition

Rezidenčné pobyty

2014 – Regular Line Topoľčany – Santa Cruz, Santa Cruz, California / 4. 7. 2014 – 21. 7. 2014

2011 – Strabag Artstudio, Viedeň / 1. 8. 2011 – 30. 11. 2011

Sólové výstavy

2014 – Černou perlu slzy vzkřísí, Galerie Vernon, Praha

2014 – Porcelain roses, Galéria Dunaj, Bratislava

2013 – Paper Stories, Galéria Artotéka, Bratislava
2013 – My Tears Have Turned to Snow, INDUSTRIAL Gallery, Ostrava
2012 – Neprestane, Galéria M. A. Bazovského, Trenčín / Slavomíra Ondrušová & Lucia Tallová
2011 – Schwarzer Regen, HotDock Galéria, Bratislava
2011 – Bitter Sweet, SODA gallery, Bratislava
2011 – Blur minds, clear sights, Stanica Záriečie, Žilina / Jakub Reken & Lucia Tallová
2011 – Znova nemôžem zaspať, Galeria Domu novinárov, Bratislava
2010 – Hidden grace of black stories, Strabag Kunstforum, Viedeň
2010 – Tricolora, Ex libris a Ex cafe, Bratislava / Silvia Čechová, Patrícia Koyšová a Lucia Tallová
2009 – Sweet city, Galéria Jána Koniarka, KlUb 3, Trnava
2009 – Lucia Tallová, SODA Grand opening, SODA gallery, Bratislava
2008 – Occupied, Ex libris a Ex cafe, Bratislava / Silvia Čechová, Patrícia Koyšová a Lucia Tallová 

Skupinové výstavy

2014 – Skydivers, Brides and Wheels, Chimera project Budapest

2014 – Darker than Black, SODA gallery, Bratislava

2014 – Poetika periférie, Slovenské národné divadlo, Bratislava

2013 – Home sweet home, SODA gallery, Bratislava

2013 – Maľba 2013, Galéria Nedbalka, Bratislava

2013 – PANEL STORY, Turčianska galéria, Martin

2013 – Hala, Hala Merina, Trenčín
2013 – One Step Forward vol.2, Dům umění města Brna, Dům pánů z Kunštátu, Brno
2013 – PANEL STORY, Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Bratislava
2012 – Trauch Dich Kunst, Galerie Kuchling, Berlin
2012 – Exkurzia do cudzích svetov, T-Gallery, Bratislava
2012 – Indefinite Scenery, Galéria Medium, Bratislava
2012 – IV. Zlínsky salón mladých 2012, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíne, Zlín
2012 – Indefinite Scenery, Galéria M. A. Bazovského, Trenčín
2012 – Tak ako ich nepoznáte, Galéria mladých – Nitrianska galéria, Nitra
2012 – Back to the Reality, Photoport, Bratislava
2012 – Maľba ako šperk / Šperk ako maľba, Galéria Medium, Bratislava
2011 – Consistent, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Dolný Kubín
2011 – Magisterské diplomové práce VŠVU 2011, Dom Umenia, Bratislava
2010 – Maľba 2010, Slovenská Národná Galéria, Bratislava
2010 – INTER-VIEW, Nitrianska galéria, Nitra
2010 – Fragile eternity, Ateliers Pro Arts, Budapešť
2010 – ART NOW, Kasárne Kulturpark, Košice
2010 – Exhibition of the prize winning works, Strabag Kunstforum, Viedeň
2010 – One step Forward, Galéria Medium, Bratislava
2010 – Parallels, Barcsay Hall, Galéria Maďarskej Univerzity výtvarných umení, Budapešť
2009 – Vianočná výstava, Galérie Space, Bratislava
2009 – PRAHA!!!, Galerie Start, Ateliery Uhonice, Praha
2008 – VŠVU / VŠUP, Galeria VŠUP, Praha

Životopis hosť:


Bronislava Schraggeová

12.11. 1985, Bratislava

Štúdium

2010 – 2012                Vizuálna komunikácia, Katedra dizajnu- Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

2010                            Bakalársky titul odbor Animovaná tvorba- Filmová fakulta, Vysoká škola múzických umení v Bratislave

2009 Sept. – Dec.       Metódy a techniky ilustrácie, Katedra voľnej grafiky- Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

2006 – 2007                Scénografia a kostýmy- Divadelná fakulta, Vysoká škola múzických umení v Bratislave

2001 – 2005                Dizajn a tvarovanie dreva- Škola úžitkového výtvarníctva v Bratislave

 

Publikované knihy

2013                            „Ostrov s vlastnou perifériou“, Banská St a nica-centre of contemporary art

2012                           „Chlapec a dúha“, Banská St a nica-centre of contemporary art

2010                           „Ja a môj brat“, Artforum

 

Výstavy a ocenenia

2012                            Nominácia v medzinárodnej súťaži „Art book wanted“ vydavateľstva Edition lidu, Praha

2012                            B1 Centre of contemporary design, Praha, skupinová výstava „Artbook wanted“

2012                           Next Apache, Bratislava, sólová výstava „Chlapec a dúha“

2011                           Tranzit Gallery, Bratislava, sólová výstava „Sa mi sníva že…“

2010                           Galéria Zvolenského zámku, skupinová výstava „Slatinka“

2010                           Knižný festival Artforum, Žilina, sólová výstava „Ja a môj brat“

2010                           SODA gallery,  Bratislava, sólová výstava „Ja a môj brat“

2005                           prvé miesto v dizajnérskej súťaži stoličiek, Tatra nábytkáreň Martin

2005                            Galéria ministerstva kultúry, Bratislava, skupinová výstava, “Pätnásť rokov slovenského dizajnu“

Rezidencie                

2012                           Mikro rezidencia Banská St a nica, Banská Štiavnica / marec 2012

Od r. 2010                  práca v OZ Bol raz jeden človek, výtvarné a voľnočasové aktivity pre kamarátov s mentálnym postihnutím

Od r. 2011                  hra na violončelo a písanie textov v hudobnej skupine Tu v dome

hudobné aktivity:   Dobropić, Kosa z nosa, Frank Winter, Biomat, Matej Gyarfáš-Phragments,La Pupu, Hviezda, Komorný orchester Technik…

Prejsť na začiatok