Kvarteto umelkýň spojila netradičná technika – artprotis

Magna gallery opäť pozýva na novú výstavu obrazov a tapisérií – Artprotis,  s názvom KVARTETO. Vernisáž sa bude konať v piatok 16.5.2014 o 17,00 h, hudobná časť bude patriť saxofonistovi  Erikovi Rothensteinovi, ktorého poznajú i stáli návštevníci džezových koncertov v Kursalone.

Pod názvom Kvarteto vystavujú štyri výtvarníčky – Eva Holáková, Mária Treppo, Běla Kolčáková a Karina Rothenstein Kolčáková, ktoré spája láska k netradičnej technike tapisérie – artprotis.

Artprotis je netkaná tapiséria, takzvaná „textilná koláž“. Tento československý patent sa v dnešnej dobe už nemá kde realizovať, lebo brnenská textilka Vlněna, pri ktorej fungoval Ateliér artprotis,  bola zrušená. Práca v tomto ateliéri autorky spojila, pričom sa nedá  nespomenúť aj meno už zosnulej výtvarníčky Boženy Augustínovej, ktorá je prezentovaná na výstave in memoriam ako hosť. Eva Holáková a Mária Treppo vystavujú svoje artprotisy, Běla Kolčáková a jej dcéra Karina Rothenstein sú zastúpené svojou maliarskou tvorbou. Výstava potrvá do 22.6.2014.

 

Eva Holáková

Narodená 20.1.1951 v Moste pri Bratislave. Po ukončení gymnázia absolvovala SŠUP, odbor textil a po ukončení školy nastúpila do ÚĽUV-u, kde vytvárala výtvarné návrhy na tkané výrobky pre východoslovenský región a modrotlač. Popritom  tkala textilné tapisérie (prírodné motívy), taktiež plastické tapisérie a textilné miniatúry, s ktorými sa zúčastnila na viacerých výstavách. „Veľmi ma oslovila technika netkanej tapisérie – ARTPROTIS. Je to vlastne forma koláže z česanej vlny, kde môžem realizovať svoje vysnené farebné príbehy.Možno sa ešte nikdy nestali a možno ešte len nastane ich čas. Láka má posolstvo poetiky snových vízií, kombinácia spomienok a fragmentov poznanej skutočnosti. Nezobrazujú skutočnú realitu, stávajú sa stotožnením s vlastnými snami,“ hovorí o svojej tvorbe Eva Holáková.

Účasť na výstavách: Bratislavská tapiséria, Celoslovenská výstava mladých, Tvorba mladých, Mladí bratislavskí výtvarníci, Slovenské užitkové umenie Kyjev, Textilné miniatúry Bratislava, Textilné miniatúry Szombathely, Tapisérie Bratislava, Berlín, Košice, Viedeň, Capitol Washington, Nitra, Neusiedel, Olomouc…

Realizácie v architektúre: Liečebňa Kunerád, Kúpele Rajecké Teplice, KCHL Jasov, Liečebný ústav Dudince, Reštauráca Humenné, Kúpele Číž, Madarász, Piešťany, Kultúrne stredisko Budapešť, Investing Bratislava, Kultúrne stredisko Berlín, Čilistov, Banská Bystrica a iné.

Mária (Ria) Treppo

Narodila sa 22.11.1950 vo Zvolene, po maturite v Banskej Bystrici (1969) pokračovala v štúdiu interiérového dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – absolvovala v roku 1975. Od roku 1993 pôsobí ako samostatná interiérová architekta a od roku 1987 sa venuje umeleckej tvorbe – práci s textilom, najmä technike Artprotis. Inšpiráciu pre svoje diela hľadá hlavne v prírode, ale i v životných situáciách, ktoré sa podľa autorky premieňajú do farieb a ich určitou kombináciou vzniká obraz, ktorý sa snaží realizovať v tapisérii. „Pre mňa je veľmi dôležité, okrem farebnej kombinácie foriem – SVETLO. Takto vytvorený obraz umocňuje individuálne pocity každého pozorovateľa, “dopĺňa Mária Treppo a vysvetľuje: „Artprotis je pomerne mladý druh realizácie tapisérií, ktorý umožňuje voľnosť prejavu oveľa viac ako tkaná tapiséria. Vlnené rúno, ktoré sa pri tejto technike používa, možno stvárniť ako farbu na plátne a mäkkosť tohto materiálu dáva nádych tretej dimenzie. Je to veľmi zaujímavá a pekná robota.“

VÝSTAVY

ČESKO: Brno, SLOVENSKO: Bratislava, RAKÚSKO: Vieden, Neusiedler See, Gols, Bad Schalerbach, Potzneusiedl, Oberpullendorf 2012, 2014, Breitenbrunn, USA: WashingtonDC, New York, North Carolina

 

 

 

 

 

 

Běla Kolčáková

Narodila sa v roku 1937 v Prahe. Po ukončení štúdia na Akadémii výtvarných umení v Prahe, kde študovala u prof. Vladimíra Radu (1957 – 1963) odišla spolu s manželom  – akad. mal. Ignácom Kolčákom a deťmi na Oravu do Dolného Kubína, rodného kraja jej manžela. Tu maľovala najmä krajinárske a figurálne motívy, ilustrovala detskú literatúru, učila na Základnej umeleckej škole a pracovala v Oravskej galérií v Dolnom Kubíne. V roku 1978 sa s rodinou presídlila do Bratislavy, kde žije a tvorí dodnes. Popri maľbe sa venovala aj koláži a artprotisu. Jej tvorba má jasne vykryštalizovaný poetický štýl, inšpirovaný najmä prírodou a ženstvom. Svoju tvorbu sama hodnotí takto: „Moje obrazy su príbehy zakliate do jedného okamihu. V hudbe i literatúre prebieha príbeh v čase, má začiatok i koniec. V obraze  môže pokračovať mnohými smermi, každý, kto obraz vníma a dokáže sa s ním rozprávať, si môže domýšľať vlastné verzie príbehu. Keď tento dialóg prebieha, viem, že sa mi obraz podaril, že žije vlastným životom…“

VÝSTAVY:

Vystavovala v Oravskej galérií v Dolnom Kubíne, v galérii Mánes v Prahe, Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave, v Československom kultúrnom stredisku v Sofii a v Berlíne – spolu s manželom. Ďalej v  Galérii mesta Bratislavy,  Oblastnej galérii v Banskej Bystrici, v roku 1982 v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne a Galérii mesta Prahy, v roku 1990 v Galérii Hartman vo Viedni a v roku 1991  v Tapestries of Czech and Slovak Artists, Cannon Building Washington (s B. Augustínovou, E. Holákovou a M. Treppo), a v Nitranskej štátnej galérii v Nitre.  V roku 1996 vystavovala v Paríži (spolu s K. Fulierovou, V. Petríkom, D. Prihelom a O. Zimkom) a v Berne. V roku 2002  v Londýne (spolu s I. Kolčákom ), 2004 v Galérii Miró v Prahe,  v roku 2006 v galérii Sztuki Grodzka Krakow a v roku 2007  v Bratislave v Prezidentskom paláci. Ďalšie samostatné výstavy v rokoch 2010 – 2012 boli  Bratislave, Považskej Bystrici, Tvrdošíne a Topolčanoch. V roku 2013 mala veľkú jubilejnú výstavu v Galérii SVÚ v Bratislave. S touto výstavou sa predstavila aj v piešťanskom Dome umenia.

Roku 1969 získala Čestné uznanie v súťaži „Najkrajšie československé knihy“ a v roku 1978 Uznanie na Bienále maľby v Košiciach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karina Rothenstein Kolčáková

Narodila sa 25. 7. 1976 v Dolnom Kubíne, V roku 1994 maturovala na Škole užitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave a v tom istom roku začala študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolvovala v roku 2000 v Ateliéri voľnej textilnej tvorby u Mim. Prof. Evy Cisárovej–Minárikovej. Doktorandské štúdium ukončila dizertačnou skúškou v roku 2005. Pracovala ako reštaurátorka textilu v Slovenskom národnom múzeu, dnes pôsobí ako odborná asistentka na VŠVU, kde vedie prípravný kurz textilnej tvorby a dizajnu pre prvý ročník. Venuje sa voľnej výtvarnej tvorbe.

Autorka vybrané diela popisuje takto: „Na výstave sa prezentujem dielami z roku 2013 pod názvom Ultrasound/Ultrazvuk I-II, Prúdenie a Tajomstvo, témy, ktoré úzko súvisia s obdobím kedy som očakávala svoje prvé dieťa Rebeku. Spoločnou črtou týchto diel je farebnosť – vibrujúce odtiene modrej farby a tajomná atmosféra očakávania…“ Keďže pôvodne študovala textil, fascinuje ju najmä štruktúra, plasticita, pohráva sa s rôznymi otlačkami textilných artefaktov, čipiek a pod.

Výstavy – individuálne: 2011 – Blízke-vzdialené (spolu s B. Kolčákovou) Krakow; 2011 – Blízke-vzdialené (spolu s B. Kolčákovou) Art galéria Schürger Tvrdošín; 2010 – Blízke-vzdialené (spolu s B. Kolčákovou) Galéria Michalský dvor/Bratislava; 2010 – Trinásta komnata K. Kolčákovej, Oravský hrad; 2007 – Výber zo súčasnej tvorby Kolčákovcov, BVŠP Bratislava; 2006 – Komunikácia so svetlom, Oravská galéria Dolný Kubín; 2002 – Subtílne podrobnosti (spolu s J. Hamarovou) Galéria Médium/Bratislava

Výstavy – kolektívne:

2014  –  GEA, villa Olmo/Como,Taliansko; 2014, Salón, SVÚ/Bratislava; 2013  –  Spoločné rozdiely; Galéria slovenského rozhlasu /Bratislava; 2013  – Salón, SVÚ/Bratislava; 2012 – Kvarteto, Mestská galéria Topoľčany; 2012 – Ars Liturgica, Kroměříž, Trnava; 2011 – Ars Liturgica, kaplnka františkánskeho kostola/Bratislava; 2011 – Sextet, Galéria Kohler Gallery/Bratislava; 2007 – TEXTil, Galéria X/Bratislava; 2005 – Výstava študentov a doktorandov ateliéru voľnej textilnej tvorby VŠVU – Textilní muzeum TIBA/Česká Skalica; Textilná minatúra – Galéria U prstenu/Praha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hosť – in memoriam:

Božena Augustínová (1939 – 2005)

Božena Augustínová pochádza z moravskej dedinky Topolná. Študovala na umeleckej priemyslovke v Uherskom Hradišti. Venovala sa maľovaniu, voľnej grafike, plagátovej tvorbe, ilustráciám, ale jej „srdcovkou“ sa stala textilná tvorba technikou artprotis. Maliarka, ilustrátorka, kresliarka a grafička, tvorkyňa netkanej tapisérie Artprotis a Arttex (ide o československú a slovenskú ochrannú známku, registrovanú textilnú techniku prešívania a vpichovania vlneného rúna, ktoré umožňuje maľovať textilným vláknom) bola  jednou zo zakladajúcich členiek ateliéru Arttex a svojou bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou prispela k šíreniu tejto techniky po svete. Jej meno nesie i hlavné ocenenie CENA BOŽENY AUGUSTÍNOVEJ za najlepšie výtvarné textilné dielo počas každoročných výstav Trienále textilu.

 

Prejsť na začiatok