Andrej a Martin Augustín: Letné Ateliéry

Andrej a Martin Augustínovci, dvaja bratia, dvaja výtvarníci, dva príbehy. Na spoločnej umeleckej ceste sú skoro 30 rokov. Rovnaké štúdiá aj ateliéry na strednej aj na vysokej škole. Aj keď na prvý pohľad vyzerá ich tvorba rozdielne, spolu im to na výstavách veľmi ladí a vhodne sa dopĺňajú.

Martinova tvorba je veľmi jemná a krehká, ktorá sa dotýka hĺbky ženskej duše. Andrej vystavuje obrazy plné divokých farieb, jasu, sýtosti a ostrosti.

Až do konca prázdnin, budú vystavovať v galérii Magna v Piešťanoch. Urobte dobre svojej mysli a príďte sa pozrieť na výstavu s názvom „LETNÉ ATELIÉRY“

ANDREJ AUGUSTÍN

16. 4. 1964 – narodil som sa v Bratislave ako prvorodený syn Boženy a Jozefa.

60. roky – spolu s bratom Martinom sme vyrastali v umeleckej atmosfére, kde byt bol súčasne aj ateliérom našej mamy. Často k nám chodili na návštevy umelci, navštevovali sme galérie a múzeá – asi viac ako naši vrstovníci. Svet umenia mi doslova učaroval.

70. – 80. roky – moje očarenie pokračovalo a logicky som išiel do grafického ateliéru na bratislavskej ŠUP-ke. Po maturite padlo rozhodnutie v štúdiu pokračovať v Prahe na legendárnej Vysokej škole umeleckého priemyslu v ateliéri plagátu a grafického dizajnu. V roku 1989 som túto školu absolvoval s titulom akademický maliar.

90. roky – Prahu som si zamiloval na celý život a v roku 1993 som sa do nej na osem rokov vrátil so svojou rodinou. Bolo to obdobie nástupu reklamných agentúr a v tomto svete som začal intenzívne pracovať. Neopustil som ale ani svet výtvarného umenia a spolupracoval som aj s knižnými a printovými vydavateľstvami. Z tohto obdobia pochádza veľa mojich ilustrácií kníh. Dodnes som ilustroval 17 kníh pre deti aj dospelých. Koncom 90. rokov sme v centre Prahy otvorili rodinnú galériu Eniky Beniky, v ktorej sme prezentovali aj slovenskú výtvarnú tvorbu.

2001 – s rodinou sme sa rozhodli vrátiť domov do rodnej Bratislavy a začal som opäť pracovať v ateliéri mojej mamy. Výraznejšie som sa venoval maľbe, pastelu a voľnej grafike technikou sieťotlač, pričom túto tvorbu som často prezentoval na samostatných, ale aj kolektívnych výstavách, doma aj v zahraničí.

Začal som pracovať aj sa angažovať v novovzniknutom textilnom ateliéri Arttex. Táto textilná technika (maľba vlnou) ma úplne pohltila. Bol som častým návštevníkom, ale aj organizátorom výtvarných workshopov na Slovensku, v Čechách, vo Francúzsku i v Slovinsku.

2006 – s bratom Martinom sme sa rozhodli organizovať medzinárodné textilné podujatie s trienálovou periódou. Volá sa Textile Art of Today a jeho 5. ročník aktuálne putuje po prestížnych galériách na Slovensku, v Poľsku, Čechách a Maďarsku.

2013 – vznikla kniha s názvom Priznávam farbu, ktorá mapuje moju 30-ročnú tvorbu.

2016 – prvýkrát som začal maľovať na porcelán a keramiku, týmto technikám sa intenzívne venujem dodnes.

Martin Augustin

MARTIN AUGUSTÍN

slovenský výtvarný umelec sa venuje maľbe, grafike, kresbe a knižnej ilustrácii. Absolvent Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe ešte počas štúdia absolvoval stáž na na Univerzite aplikovaných vied a umenia vo švajčiarskom Luzerne a v roku 1995 získal svoje prvé veľké medzinárodné uznanie – špeciálnu cenu na Bienále ilustrácií v Teheráne.

Dlhodobo spolupracuje s vydavateľstvom IKAR a spolu s básnikom a textárom Kamilom Peterajom je autorom niekoľkých limitovaných kníh v Luxusnej knižnici. Na výstave v Magna gallery je prezentovaná aj jedna z nich Texty v Obrazoch Obrazy v Textoch. V novembri mu vo vydavateľstve Ikar vychádza prvá ucelená monografia Zrkadlo duše, ktorá mapuje jeho tvorbu od študentských čias.

Jeho umelecká reputácia bola počas uplynulých rokov podporená viacerými účasťami na kolektívnych a individuálnych výstavách doma i zahraničí v dôležitých centrách výtvarného umenia v Prahe, Viedni, v Antverpách, Haagu, Paríži, Mexico City, New Yorku.

Dielo Martina Augustína sa nachádza v majetku galerijných inštitúcií, aj v súkromných zbierkach.

Prejsť na začiatok