Martin Borodáč

Výstava v Magna gallery v Piešťanoch od 23.11.2012 do 19.12.2012.

Keď som sa Martina Borodáča, ktorý otváral minulý piatok prvú autorskú výstavu v novotvorenej MAGNA GALLERY v OC Aupark, opýtala, čo znázorňuje obraz, ktorý vybral na pozvánku a plagáty, odpovedal mi otázkou: „A čo na ňom vidíš?“ Chvíľu som sa ošívala, nevediac, či môžem povedať prvú hlúposť, čo mi napadla, ale Martin je taký príjemný a otvorený (o čom sa mohli presvedčiť aj ostatní návštevníci), že s ním môžete debatovať úprimne. A tak som sa dozvedela, že na jeho  obrazoch môžeme nájsť celý vesmír, a čokoľvek na ňom vidíme, je tam.
Vnímavý pozorovateľ umenia podľa neho k  dielam nepotrebuje siahodlhé komentáre, obsahujúce množstvo odborných výrazov. Stačí, keď ich nechá na seba pôsobiť. A keď som videla, s akou starostlivosťou pred výstavou vyberá a umiestňuje diela do priestoru, uvedomila som si,  že je dôležitá aj  postupná gradácia farieb, veľkostí, motívov či vzájomné pôsobenie diel na seba  (nestačí zarovnať okraje :-)).  Nemusíte však byť  odborníkom či zberateľom vychytených autorov, aby ste pocítili emócie, ktoré Martinove Borodáčove diela vyžarujú. Stačí na chvíľu sa zapozeráť…

Každá verbalizácia, každý slovný výklad je oproti umeleckej obsahovosti či signálu výtvarného diela tohto umelca neúčinný. Médium umenia ako také napokon ani nemožno pretlmočiť do žiadneho jazyka. Z jednoduchého dôvodu – obraz či socha je práca pre oko, napísal o Martinovi Borodáčovi jeho priateľ, publicista a milovník umenia Ivan Melicherčík.  Jeho text si vybral  sám autor na otvorenie svojej výstavy, pretože ako vraví, najlepšie ho vystihuje.

Ak teda máte chuť nechať svoje oči trochu pracovať (a hlave pritom dať oddychovať) alebo sa aspoň presvedčiť  o pravdivosti týchto tvrdení, môžete si prísť pozrieť výstavu diel Martina Borodáča do MAGNA GALLERY – priestory OC Aupark – samostatný vchod je pri služobnom parkovisku na Teplickej ulici.  Potrvá do 19. decembra a otvorené je v pracovné dni od 13,00 h do 18,00 h a v sobotu dopoludnia.

Všetky diela sú i predajné – informácie o cenách dostanete v galérii.

Tešíme sa na vašu návštevu!

 

Prejsť na začiatok