Magna gallery vo štvrtok 28. júla, otvorila novú prázdninovú výstavu výtvarníka Matúša Maťátka. Väčšiu jej časť tvoria grafiky, niektoré ako súčasť uceleného cyklu ako napríklad Evolúcia, ale k videniu sú aj linoryty, či reliéfy z ďalšej série s názvom Hrdinovia práce. Matúš priniesol tiež dve z kníh, ktoré ilustroval a získali prestížny titul Najkrajšia kniha od Bibiany. Keďže sa tento všestranný umelec kedysi zaoberal aj hip-hopom, súčasťou výstavy sú i originálne „ilustrované“ tričká či šiltovky.

P1040476

Výstavu s názvom Žatva uviedla do života kurátorka Silvia Lacková Čúzyová, ktorá upozornila okrem iného práve na diela s témou Evolúcie, či zmenšenú verziu Maťátkovej grafiky anjelov, ktorá má reálne až 28 metrov a je umiestnená na jednom z domov na Mariánskej ulici v Bratislave.  Sám umelec zasa dal účastníkom do pozornosti drevené reliéfy, na ktorých zobrazuje, takzvaných Hrdinov práce z čias socializmu. Ako uviedol, na jednom z „transformerov“ môžete spoznať kombajnistu, druhým je zasa zvárač. Súvislosť s nimi evokuje aj viacvýznamový názov výstavy.

P1040496

P1040501

P1040491

Ako grafik Maťátko predstavuje tiež jeden z exemplárov, spracovaných technológiou sieťotlače s názvom Risomat, pri ktorej sa využíva mechanická tlač a z nepresností sa stáva zámer. Všetky vystavované diela sú predajné a galéria má otvorené utorok až piatok od 13-tej do 18-tej a v sobotu od 9,30 do 12,00 h. Výstava potrvá až do konca prázdnin.

P1040504

Text kurátorky:

Matúš Maťátko (1984, Bratislava) je už počiatku svojej umeleckej kariéry neprehliadnuteľným mladým talentom s nezameniteľný rukopisom. Grafik, dizajnér a ilustrátor, absolvoval Ateliér voľnej grafiky a ilustrácie u profesora Dušana Kállaya na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem bohatej voľnej tvorby a množstva úspešných návrhov na dizajnový tovar (čiapky, tričká, plagáty, logá a pod.) je oceňovaným ilustrátorom detských kníh (D. Rušar: Jaro Kriplů, 2011; V. Laurent-Škrabalová: Lapinovci z letiska, 2015).

P1040486

Činorodý a dynamický umelec vyvinul jedinečný, štylizovaný, výtvarný jazyk, ktorým zachytáva svoje umelecké projekty a myšlienkové konštrukcie. Je to človek dneška, intenzívne spojený s kultúrnymi aj spoločenskými fenoménmi svojej doby. Jeho grafická, maliarska aj sochárska tvorba je zaujímavou i zábavnou postmodernou zmesou, ktorá sa voľne inšpiruje množstvom osobnostných vplyvov, záujmov, fantázií, čerpajúcich z dejín aj súčasnosti – od Evolúcie, cez kruto-smiešne príbehy o mučení svätcov, Idoly a symboly moci a uctievania, až po hip-hop. Od obrovských „barokových“ anjelov  na fasáde domu v Bratislave (Mariánska ulica), po fixové „rýchlotetovačky“ na telách záujemcov na populárnom hudobnom festivale – Maťátko sa v žiadnom prípade nevyhýba veciam duchovných ani intenzívnej každodennej realite.

P1040490

Prvá piešťanská výstava Matúša Maťátka, s letných názvom Žatva, predstavuje viacero koncepčno-tematických línií jeho tvorby, v podobe voľného výberu z rafinovane štylizovaných linorytov a trojrozmerných artefaktov (reliéfov a plastiky).

Silvia Lacková Čúzyová

P1040513

P1040502

P1040507

Viac fotografií nájdete aj na našej FB stránke. 

Zdielať →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *